ارتباط میان خواب و اعتیاد

ارتباط میان خواب و اعتیاد

خواب و بیماری اعتیاد :

خواب چیست ؟ خواب در همه گونه های جانداران از حشرات گرفته تا پستانداران دیده می شود. در انسان نیز خواب تقریبا از زندگی او محسوب می شود و کارکرد های مهم در مغز و جسم را بر عهده دارد.

خواب خوب تا چه حد در سلامت نقش دارد :

تاثیر دقیق خواب هنوز ناشناخته است، اما به نظر می رسد که خواب در تنظیم درجه حرارت بدن و ذخیره انرژی اهمیت حیاتی دارد. مغز برای عملکرد صحیح خود به خواب احتیاج دارد.
اختلال خواب متنوع و متعددند و علل متفاوتی دارند اما آنچه مسلم است اثر منفی این اختلالات روی سلامت جسمی و روانی انسان است .
برخی افراد به طور طبیعی خواب کوتاهی دارند و هر شب کمتر از شش یا پنج ساعت می خوابند اما در طی روز هم روحیه و عملکرد خوبی دارند، این حالت در خانواده آن فرد نیز وجود دارد.
افراد پر خواب کسانی هستند که برای داشتن روحیه و عملکرد خوب به خواب بیشتری احتیاج دارند. میزان نیاز به خواب روزانه یکی از ویژگی های  شخصی افراد است .اما همان طور که در بالا مطرح شد اثر منفی اختلالات در خواب بر سلامت جسمی و روانی تاٌثیر می گذارد و از عملکرد مطلوب افراد می کاهد .
خواب 2 مرحله دارد. مرحله سریع چشم ( REM ) و مرحله بدون حرکات سریع چشم ( NON REM ) .
خواب در مرحله REM همراه با رویا است که مغز فعال می باشد، مرحله NON REM  مرحله آرام یا آسایش خواب است .
در هر سیکل خواب این دورها تکرار و به هم تبدیل می شوند و هر چرخه خواب حدود 90 دقیقه به طول می انجامد که در طول یک خواب 7 الی 8 ساعته چهار تا شش بار تکرار می شود.

اعتیاد و خواب :

به مشتقات تریاک مخدر گفته می شود، چرا که این مواد خواب آلودگی یا حالت شبیه رویا که به ان چرت زدن نیز گفته می شود ایجاد می کند .مخدر روی مغز تاثیر می گذارد، تفکر را کند کرده و واکنش ها را در فرد آهسته می سازد، باعث ایجاد احساس شادی موقت و خیالبافی می گردد . مخدر باعث کاهش اشتها، شل شدن عضلات و ضعیف شدن تنفس می گردد . از بارزترین نشانه های مصرف مخدر تغییر در دوره های خواب و خوابیدن در روز است مثلا ممکن است تا نیمه شب بیدار بمانند در حالی که در روز بعد تا ظهر بخوابند .معمولا تمایل به افزایش خواب در فرد ایجاد می شود .اثر مخدر بر سیستم مغز و اعصاب شامل بی خوابی های شبانه، خواب آلودگی روزانه، کاهش منظم هوشیاری و کسالت به همراه ایجاد اختلال و تغییر شخصیت فرد و بی انگیزگی و کاهش احساس مسئولیت و رفتار های متضاد و غیر قابل پیش بینی و افسردگی، بی قراری و پرخاشگری می باشد .قطع مصرف مخدر باعث بی خوابی و بی قراری و سایر علائم می شود که بی خوابی ممکن است هفته یا ماه طول بکشد.

 

مطالب دیگر: