اعتیاد بانوان و عوامل موثر در تمایل به مصرف در بانوان

اعتیاد بانوان و عوامل موثر در تمایل به مصرف در بانوان

تصور اکثر مردم این است که اعتیاد در مردان شایع است و زن ها کمتر تمایل به مصرف مواد مخدر دارند. بسیاری از زنان و دختران به دلایل فرهنگی متعدد مانند حفظ ابرو، ترس از اعضای خانواده، طرد شدن در خانواده، طرد شدن های اجتمایی ، تنبیه شدن، برچسب های اجتمایی و ...  کمتر به مراکز درمانی برای درمان و ابراز مشکلات خود مراجعه می کنند و بدین صورت اعتیاد در زنان پنهان مانده و در آمار درج نمی گردد.
متأسفانه اغلب افراد اعتیاد را در زنان یک موضوع غیراخلاقی می دانند تا یک بیماری و این مانعی بزرگ بر سر راه درمان اعتیاد در زنان می باشد و موجب شده تا زنان معمولاً از مراجعه به مراکز درمانی معتادان که بیشترین مراجعه کنندگان آنها مردان هستند اکراه داشته باشند.
برای اعتیاد زنان، دلایل بسیاری وجود دارد که در اینجا به برخی از این دلایل اشاره می کنیم:

دلایل اعتیاد زنان


-    ورود ناگهانی از کودکی به بزرگسالی
-    نداشتن پایگاه شغلی مناسب
-    توزیع ناعادلانه درآمد در زنان و مردان
-    احساس محرومیت
-    زندگی و آشنایی با فرد معتاد
-    مشکلات روحی و روانی
-    رشد نیافتن عزت نفس و اعتماد به نفس
-    داشتن مهارت های زندگی برای مواجه با مشکلات
-    نبودن خدمات اختصاصی برای زنان

عوارض اعتیاد در زنان


با توجه به بررسی ها بیان شده زنان معتاد عوارض جبران ناپذیرتر در فرد و جامعه نسبت به مردان ایجاد میکنند .
-    بستر انحرافات اجتمایی برای زنان راحتر فراهم میشود در نتیجه زنان مصرف کننده راحتتر و زود تر وارد این بستر میشوند .
-    زنان معتاد بیشتر و زودتر به آسیب های روانی میرسند. اختلالات خلقی، اختلالات افسردگی، وسواس و ...
-    و عوارض بسیار دیگر

 که میتوان با بررسی کلی بیان کرد که زنان به دلیل مادر شدن و بر دوش داشتن تعلیم و تربیت فرزندان نقش اساسی و بسیار مهمی در ارایه نسلی سالم و مطلوب را دارند که در صورت نداشتن سلامت جسمی و روحی خود، میتوانند نسل های آینده را از جهات بسیاری نابهنجار تربیت کرده و این چرخه سالها به صورت نامطلوبی ادامه پیدا کند .
براساس آمار جهانی زنان زودتر از مردان به مرحله وابستگی شدید میرسند که درمان آن سخت تر میباشد و عوارض جسمانی و روحی آن بیشتر است.
جالب اینکه در بُعد درمان، پیش آگهی زنان بهتر از مردان است و این مسئله امیدواری بیشتری در نتیجه رسیدن به بهبودی و نتیجه بخش بودن درمان در زنان معتاد ایجاد می کند.
باید عوامل موثر در پاک ماندن و سلامت جسمی و روانی برای زنان که به صورت واضح آینده ساز نسل دیگر هستند را در نظر داشت .وجود روانشناس و مددکار اجتمایی و حمایت های فردی و خانوادگی برای ترک و پس از ترک در بیمار زن بسیار لازم و ضروری است. می توان با آگاه کردن و آموزش های لازم به زنان، هم از بروز اعتیاد در زنان جلوگیری کرد و هم در طول زندگی بیمار، حمایت های لازم را ارایه داد.
حضور پزشک، پرستار، روان شناس و مشاور و مدد کار زن در مراکز دولتی و خصوصی از لازمه های ارایه خدمات مطلوب برای زنان مصرف کننده است و برای داشتن جامعه سلامت الزامی است. ما در کلینیک ترک اعتیاد سها، با کادری مجرب و فضایی ایمن و آرام آماده ارائه خدمات به بانوان در جهت ترک و سم زدایی با روش های علمی و به روز هستیم. برای آغاز زندگی جدید خود با کلینیک سها تماس بگیرید.

 

مطالب دیگر: