درمان نگهدارنده با متادون یا متادون درمانی

درمان نگهدارنده با متادون یا متادون درمانی

استفاده از متادون به عنوان روشی متداول برای ترک اعتیاد با که با عناوینی نظیر متادون درمانی و یا درمان نگهدارنده با متادون شناخته می‌شود، یکی از متدهای به روز درمان برای بیمارانی است که به هروئین، مورفین و مخدرهای دیگر اعتیاد دارند. متادون درمانی زیر نظر کادر مجرب و متخصص کلینیک سها با نظارت دکتر اعتمادیه در محیطی ایمن و آرام، از خدماتی است که برای بیماران در نظر گرفته شده است.
متادون درمانی، مزایا و فواید متعددی دارد، از قبیل:
-    متادون به صورت خوراکی مصرف می‌شود، بنابراین خطرات تزریق و وابستگی را کاهش می‌دهد.
-    خوراکی بودن متادون باعث کاهش رفتارهای پرخطر مانند تزریق مشترک را کاهش داده و به همین دلیل، از ابتلا و شیوع بیماری‌هایی نظیر ایدز، هپاتیت و دیگر بیماری‌های منتقل شونده از طریق تزریق را کاهش می‌دهد.
-    متادون دارای اثر بلندمدت است. به همین دلیل، پس از قطع دارو، علایم محرومیت از مواد مخدر خفیف‌تر و یکنواخت‌تر، اما طولانی تر است. همچنین می‌توان تعداد وعده‌های تجویز را کاهش داد.
-    متادون به خوبی علائم محرومیت و وسوسه مصرف مواد مخدر را کاهش داده و باعث جلوگیری از مصرف خودسرانه داروها و یا مواد مخدر و پیشگیری از لغزش و عود می‌گردد.
-    زندگی بیمار پس از مصرف متادون به ثبات رسیده و خودکارآمدی فرد را افزایش می‌دهد.
-    متادون دارویی ایمن است که مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر را کاهش می‌دهد.
-    در زمان حاملگی، از دیگر داروها ایمن‌تر است.
-    به دلیل بالا بودن رضایتمندی بیمار از استفاده از متادون، بیمار می‌تواند مدت‌ها بدون لغزش و عود در درمان باقی بماند.
-    به دلیل مکانیسم تحمل متقابل، اثر مواد مخدری که پس از متادون مصرف شوند را خنثی کرده و باعث کاهش سوءمصرف در بیماران می‌شود.
-    با بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی بیمار، باعث جدب مجدد بیمار به جامعه می‌گردد.
برای استفاده از خدمات متادون درمانی و درمان نگهدارنده با متادون در تهران و شهرستان‌ها، با متخصصین ما در کلینیک سها تماس بگیرید.

بیشتر بدانیم: