سم زدایی کوتاه مدت مواد محرک

 سم زدایی کوتاه مدت مواد محرک

محرک‌ها یا روان‌گردان‌ها، طیف وسیعی از مواد را تشکیل می دهند. محرک‌ها را معمولاً مواد توهم‌زا نیز می‌نامند به صورت کاملاً مصنوعی و در لابراتوارها و آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند. هرچند پایه تشکیل دهنده آنها می‌تواند منشاء گیاهی داشته باشد. برای مثال، موادی مانند LSD (ال.اس.دی) یا PCP (فن‌سیکلیدین) یا کتامین و همچنین موادی مانند سیلوسایبین (قارچ جادویی)، دی متیل تریپتامین (DMT) و مسکالین از نوعی کاکتوس مشتق می‌شوند. گیاه دیگری که  در تولید توهم‌زا یا روانگردان مورد استفاده قرار می‌گیرد، مخلوط سبز، قهوه‌ای یا خاکستری از ترکیب برگ، ساقه و تخم و گل شاه‌دانه است که به ماری‌جوانا تبدیل می‌گردد و با نام کانابیس شناخته می‌شود. تمام اشکال کانابیس تغییر دهنده روان می باشند و همه آنها حاوی  TMC تتدرا-هیدرو-کانابیس است ماری جوآنا اسامی مختلفی مانند  Herb  گیاه grass علف weed علف هرز دارد.
 بیشتر مصرف کنندگان حشیش را در یک شیار پیچیده یا آنها را در غذا مخلوط کرده یا در حین دم کردن چای استفاده می کنند. گاهی نیز، حشیش را در فن سیکلیدین قوطه داده که به آن چسب شادی گفته می شود.
کوکایین از برگ گیاه کوکا که در آمریکا یافت می شود به دست آمده و ماده ای است که برای افزایش نیرو استفاده می شود. برگ این گیاه کمتر از ۵ درصد ماده موثر کوکا دارد. امروزه در آزمایشگاه های تخصصی میزان خلوص کوکایین را به ۱۰۰ در صد می رساند که به آن کرک کوکایین گفته می شود.
LSD  ماده ای نیمه مصنوعی است که از لیسرژیک اسید یا از آلکالوئید های متفاوت قارچ انگلی ارگوت بدست می آید. ال اس دی قویترین ماده توهم زای شناخته شده است که معمولا به صورت قرص یا کپسول خوراکی استفاده می شود.
MDA شبیه به آمفیتامین است که شباهت زیادی با MDMA  یا اکستازی دارد. ام دی ام ای یک ماده مصنوعی است و با نام قرص رقص شناخته می شود. مصرف آن همان انرژی را ایجاد می کند که در اثر دیگر داروهای محرک دیده می شود اما می تواند به آسیب های مغزی و کبدی منجر شود. در اثر مصرف اکستازی دمای بدن و ضربان قلب و فشار خون افزایش یافته و از دست دادن آب بدن می تواند منجر به مرگ مصرف کننده گردد.
شاید باور بر این باشد که مصرف محرک‌ها مانند مخدرها باعث اعتیاد نمی‌شود، اما این موضوع قطعی نیست. مواد محرک می‌توانند باعث عوارض متعددی بر روی مصرف کننده شوند. بنابراین، سم زدایی کوتاه مدت مواد محرک، برای سلامتی مصرف کننده ضروری است.
همکاران متخصص ما در کلینیک سها زیر نظر دکتر اعتمادیه، آماده ارائه خدمات سم زدایی کوتاه مدت مواد محرک به مراجعین از تهران و شهرستان های دیگر، در محیطی ایمن و آرام هستیم تا با ارائه راهکارهای علمی و روانپزشکی در کنار مراجعین برای رفع اثر و سم زدایی مواد محرک باشیم.

بیشتر بدانیم: